Florbols: Tā vēsture un attīstība

Hokejam līdzīgs  komandu sporta veids, kas  tiek spēlēts telpās ar plastikāta nūjām un bumbiņu. Spēles uzdevums ir raidīt bumbiņu pretinieku vārtos. Florbola nūja, salīdzinot ar hokeja nūju, ir salīdzinoši īsa, kas nodrošina ātrāku manevrētspēju. Parasti spēles laukumā atrodas abu komandu 5 spēlētāji un vārtsargs. Atkarībā no piešķirtajiem sodiem spēlētāju skaits uz laukuma var arī mainīties. Komandā var būt līdz 20 spēlētājiem un diviem vārtsargiem.

Vairākas reizes mēģināju uzzināt, kur meklējami florbola pirmsākumi, bet precīzās informācijas nekur nav. Pēc vienas informācijas, par spēles dzimteni tiek uzskatīta Gēteburga, kas ir viena no lielākajām pilsētām Zviedrijā. Tur 1970-to gadu sākumā florbolu, līdzīgu tam, kāds tas ir pazīstams mūsdienās, pirmo reizi spēlēja vietēji studenti.

Citi avoti paziņo, ka uz Gēteborgu šo spēli atveda Ziemeļamērikas iedzīvotāji, kuri emigrēja uz Skandināvijas zemēm, un sākumā Zviedrijā šī spēle tika spēlēta tikai skolās starpbrīžu laikā. Vēl esmu lasījis informāciju, ka šīs spēles saknes meklējamas visā pasaulē, jo jau 19. gadsimtā tika spēlētas florbolam līdzīgas spēles. Piemēram, Ziemeļamerikā un Anglijā no ledus hokeja izveidoja hokeju uz grīdas (florhokejs), savukārt Austrālijā tik populārais lauka hokejs kļuva par hokeju telpās.florbola vesture

Lai arī kur nebūtu florbola īstā dzimtene, tomēr tieši zviedri 1981. gada 7. novembrī nodibināja pirmo oficiālo Nacionālo Florbola federāciju. Florbolam tika izstrādāti vienādi noteikumi, kuros citu noteikumu starpā tika noteikts, ka spēles laukumam jāizmanto speciāls, skrituļslidām paredzēts laukums. Kopumā toreiz florbols bija ļoti atšķirīgs no tā, ko mēs zinām tagad, tomēr vienādu noteikumu ieviešana veicināja vairāku oficiālu florbola klubu izveidošanu. Zviedriem sekoja arī citas valstis, kuras viena pēc otrās dibināja florbola nacionālās asociācijas. 1986. gadā Zviedrija, Somija un Šveice nodibināja Starptautisko Florbola Federāciju (SFF), kas līdz šim koordinē florbola spēles.

Nākamajā desmitgadē par šo sporta veidu interesi izrādīja arvien vairāk valstu visā pasaulē. 1990. gadā florbols tika atzīts 7 valstīs, bet 1994. gadā šis skaitlis jau bija dubultojies. Florbols izveidojis par aizraujošu komandu sporta veidu, kas fascinē dažādu kultūru pārstāvjus, starpkontinentālās izaugsmes pamatus. 1996. gadā Zviedrijā tika organizēts pirmais Pasaules Florbola Čempionāts, kas bija ārkārtīgi veiksmīgs, un kā kulminācija tam bija finālspēle starp Zviedriju un Somiju, uz kuru tika izpārdotas visas biļetes.

Šobrīd vislielākā popularitāte florbolam ir Somijā, Zviedrijā, Šveicē un Čehijā. SFF organizācijā un uzraudzībā šobrīd atrodas 49 valstis, vairāk nekā 3000 klubi un 270 000 reģistrēti spēlētāji visā pasaulē, no kuriem gandrīz puse – Zviedrijā.

Nākamais florbola attīstības līmenis tika sasniegts 2000. gadā, kad SFF ieguva pagaidu piederību Starptautiskā Sporta federāciju ģenerālajai asociācijai (GAISF) un 2004. gadā jau pastāvīgu piederību šai asociācijai. Par florbola attīstības kulmināciju var nosaukt 2011. gadu, kad florbols kļuva par olimpisko sporta veidu.

Pasaules Čempionāti norisinās katru gadu – pāra gados vīriešiem un U19 sievietēm un nepāra gados sievietēm un U19 vīriešiem. Papildus katru gadu tiek izspēlēts arī Eiropas Kauss.

Latvijā florbols ienācis 1990-to gadu sākumā – dažādi Internetā atrodamie avoti vēsta, ka pirmā spēle ir izspēlēta Liepājā, kaut gan arī Cēsis pretendē uz Latvijas florbola pionieru titulu. Pēc citām ziņām, florbolu pirmo reizi spēlējuši LSPA studenti, kas 1990. gadā basketbola turnīrā Zviedrijā balvā saņēmuši florbola nūju komplektu. Man šķiet, ka nav jau tik svarīgi, kurš bija pirmais; galvenais, ka šobrīd šī aizraujošā spēle plaši izplatīta mūsu valstī un vairākās Latvijas pilsētās ir florbola sporta klubi un spēcīgas komandas.

Galvenā par florbolu atbildīgā organizācija Latvijā – Latvijas Florbola savienība tika nodibināta 1993. gadā, un 1994. gadā tā iestājās SFF.

Author: Ritvars

Share This Post On

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *