Par komfortu un aprīkojumu sporta zālēs, to palīgtelpās

 

Sportistu ikdiena sastāv no regulāriem treniņiem un sacensībām. Un, lai arī ar kādu sporta veidu cilvēks nodrabojas un kādu komandu pārstāv, fiziskās sagatavotības un izturības terniņi lielākoties visiem ir līdzīgi. Tāpēc sporta zāles un citas treniņu telpas tiek regulāri izmantotas. Gada siltais laiks mūsu valstī ir gana īss, tāpēc arī dažāda veida treniņi parasti notiek telpās.

 

Sportistu panākumi tiešā veidā atkarīgi no tā, cik kvalitatīvi un pārdomāti ir šie treniņi, ar cik lielu atdevi sportists strādā. Un, es domāju, ka nebūs melots, ja apgalvošu, ka treniņu kvalitāti un sasniegumus tiešā veidā ietekmē arī tas, kā ir aprīkota treniņu vieta, cik tā ir moderna, pielāgota un komfortabla.

gymTagad jaunas sporta halles un sporta centri tiek celti dažādās Latvijas vietās, jo pēdējos gados ir bijusi iespēja šiem projektiem piesaistīt arī Eiropas finansējumu. Daudzi novadi un mazpilsētas ir ieguvušas savus multifunkcionālos centrus, kas ir lieliska vieta gan jaunajiem sportistiem, gan vietējiem profesionāļiem, kur trenēties.

Šādu sportam piemērotu ēku būvēšanā un arī iekārtošanā ir jāievēro daži principi, lai nodrošinātu apmeklētājiem pēc iespējas lielāku komfortu un iespēju veicināt savus sportiskos sasniegumus.

 

 

1.Daudzfunkcionālas un transformējamas telpas. Tas ir ļoti nozīmīgi, ja konkrētajā apkārtnē tā ir vienīgā ēka, kurā ir plašas telpas, kas piemērotas ne tikai sportam, bet arī citiem lielākiem pasākumiem. Novados šīs pašas sporta halles tiek izmantotas dažādiem svinīgiem pasākumiem. Tāpēc daudz plašāk izmantojama ir tāda ēka, kurā telpas ir iekārtotas ar daudzfunkcionālu aprīkojumu, piemērotas dažādiem sporta veidiem un aktivitātēm. Un transformācijai vajadzētu būt pēc iespējas vienkāršai. Lai vajadzības gadījumā telpas varētu ātri pielāgot jebkurām nodarbēm un treniņiem.

2.Siltums, apgaismojums, drošība. Sporta un treniņu telpas parasti ir plašas un ar augstiem griesties. Ēkā ir arī dažādas palīgtelpas. Tāpēc būvnieku uzdevums ir iztrādāt tādu projektu, lai šo ēku būtu viegli uzturēt un arī uzkopt, arī nodrošināt tajā komfortablu temperatūru. Ir gadījies pabūt kādā sporta centrā, kas celts jau vairākus gadu desmitus atpakaļ. Un tajā bija auksts, jo apkures sistēma bija novecojusi, ēkai bija vajadzīga siltināšana un vislabāk – apkures veida nomaiņa. Tāpēc ir svarīgi, cik efektīvs un moderns ir dūmvads, kāds kurināmais tiek izmantots. Ja izmanto modernus materiālus, tad arī vecāka ēka var tik aprīkota ar efektīvu dūmvadu. Ja runa ir par siltumu un komfortu telpās, tad dūmvads ir ļoti svarīgs elements. Tāpat kā logi, siltināts ēkas korpuss, arī atbilstoši aprīkots pagrabstāvs. Jo tās ir biežākās vietas, kas rada siltuma zudumus. Lai sportistiem ēkā būtu patīkami un nekas netraucētu, par šiem jautājumiem ir nopietni jādomā.

3.Plašas un ērtas palīgtelpas. Bet, ja runājam par sportam un treniņiem piemērotām telpām, tad nozīmīgi ir arī tas, vai ēkā ir pieejamas kvalitatīvas palīgtelpas – ģērbtuves, dušas, atpūtas zona. Ja ēkā ir intensīva cilvēku plūsma, tad palīgtelpās ir liels noslogojums, tāpēc tām jābūt funkcionālām, plašām un viegli uzkopjamām. Dušām jābūt pietiekami lielā skaitā, lai nebūtu rindu un netiktu lieki kavēts laiks, ko var sporta zālē izmantot daudz efektīvāk.

Sporta inventāra daudzumam un kvalitātei vispār nevajdzētu būt apspriežamam jautājumam, jo tas primāri ietekmē sportistu treniņu rezultātus un vēlāk arī sniegumu sacensībās. Tāpēc jāinvestē tieši aprīkojuma iegādē, nodrošinot daudzveidīgu un pietiekamā skaitā pieejamu aprīkojumu. Vispārīgie fiziskās izturības un spēka treniņi notiek ar dažādām metodēm. Tāpēc, jo pieejamāks un daudzveidīgās ir sporta zāles aprīkojums, jo vairāk tai būs apmeklētāju. Sporta zāles un treniņu centri parasti ir arī bizness, tāpēc īpašnieku interesēs ir padarīt tos pēc ispējas pievilcīgākus apmeklētājiem.

Tā kā pats sportoju un bieži arī braukāju pa dažādām Latvijas vietām, tad varu teikt, ka šajā ziņā, kas attiecas uz sporta centriem, zālēm un treniņu vietām, situācija tiešām uzlabojas, jo palielinās finansējums, ko var izmantot šo vietu labiekārtošanai. Arī interese par sportu ir būtiski pieaugusi, palielinot šo ēku noslogojumu.

Author: Ritvars

Share This Post On

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *