Sportā par veselību jādomā laikus

Sports ir fiziska nodarbe, kurā cilvēkiem nav laika, kuru atvēlēt slimošanai un dažādu traumu ārstēšanai. Ja tu gribi būt profesionāls sportists, tad vienmēr ir jādomā laikus par to, kā ar sportu nodarboties droši, lai sevi netraumētu, kā arī jau profilaktiski regulāri jāseko līdzi savam veselības stāvoklim.

Par sportistu veselību domā arī valstiski

sportistiValsts sporta medicīnas centra mājas lapā www.vsmc.gov.lv ir teikts: “Atbilstoši likumam „Par valsts budžetu 2016.gadam” Valsts sporta medicīnas centram (turpmāk – Centrs) valsts budžeta finansētu veselības aprūpes pakalpojumu „Padziļinātā profilaktiskā medicīniskā pārbaude” 2016.gadā jānodrošina 14 200 sportistiem un bērniem ar paaugstinātu fizisko (turpmāk – sportists) slodzi vecumā līdz 18 gadiem.” Šajā lapā arī uzrakstīts, kādā kārtībā sportisti šeit tiek un kādi ir nosacījumi, lai tur tiktu izmeklēts.

Šajā centrā uz pārbaudi iespējams nokļūt arī individuāli, ja vien organizācija, kuras ietvaros sportists trenējas, ir noslēdzis līgumu ar Valsts sporta medicīnas centru. Šajā lapā atradīsiet informāciju, kādi ir nosacījumi, lai tiktu veikta padziļināta profilaktiska medicīniska pārbaude.

Tas nozīmē, ka arī valsts cenšas domāt par šo jautājumu valstiskā mērogā, taču būsim godīgi, tas nebūt nav pietiekami, lai nodrošinātu visu labo un perspektīvo sportistu iespējas, bieži vien ir jāmeklē citas vietas, kur savu veselību pārbaudīt profilaktiski.

Fiziskās veselības, sporta medicīnas un rehabilitācijas centra mājas lapā www.sportalab.lv arī var iegūt informāciju, kā padziļināto medicīnas pārbaudi var veikt pie viņiem, turklāt šeit to var veikt visi – sportisti, aktīvā dzīvesveida piekritēji, tie, kuri sāk vai plāno nodarboties ar sportu un tie, kuriem ir spiedzes un stresa pilna ikdiena. Protams, maksas pakalpojums.

Veselības pārbaudes citur

veselības parbaudeTomēr sportists vispirms ir tikai cilvēks, tāpēc ir pilnīgi loģiski, ja viņš laikus apmeklē arī citus ārstus, kuru profesionālā darbība nav tieši saistīta ar sportu. Piemēram, sievietēm tas būtu ginekologs. Domājot par savu veselību, sieviete var apmeklēt gan valsts dotētus ginekologus, gan arī doties uz kādu no privātklīnikām, piemēram, http://www.vasaraudze.lv/pakalpojumi/ginekologija/.

Vīriešiem tas noteikti būs urologs, un tāpat kā sievietēm izvēle ir gan valsts apmaksāts, gan privāts ārsts, taču visiem ir saprotams, ka pie jebkura ārsta, kurš pakalpojumu sniedz valsts kvotu robežās, tikt ir diezgan sarežģīti: jāgaida rindas pat vairāku mēnešu garumā.

Veselīgs dzīvesveids

veselīgs zivesveidsTomēr kā jau teicu, sportā, īpaši ja darbojies profesionālajā sportā, par slimošanu nav laika domāt, tāpēc pat tāda vienkārša lieta kā saaukstēšanās var pabojāt noskaņojumu un darbu. Tāpēc domāt par veselību nozīmē ne tikai dažādu ārstu laicīgs apmeklējums, bet veselīgs dzīvesveids kā tāds. Ir jābūt aktīvam, jāprot līdzsvarot fizisko aktivitāti ar garīgo, jāēd ja ne gluži pilnīgi veselīgs un sabalansēts ēdiens, tad noteikti ir jāuzņem pietiekami daudz vitamīnu, ko varam izdarīt gan ēdot dažādus augļus, ogas un dārzeņus, gan arī ēdot kaut vai sintētiski radītos vitamīnus.

Sportistiem, kas darbojas profesionāli, gluži tāpat kā cilvēkiem, kuri strādā fizisku darbu, patiesībā ēdienkarte atšķiras no ofisu darbiniekiem. Pirmkārt, tai jābūt kalorijām bagātākai, un otrkārt, pārdomātai ļoti rūpīgi, lai tiktu uzņemta tiešām nepieciešamā deva savai veselībai.

 

Ko darīt, ja tomēr saslimsti?

Ja saslimšana ir nopietna, tad nav variantu – ārsta apmeklējums. Bet ja jūs pievarējis ir saaukstēšanās vīruss, tad noteikti ir jāatpūšas, daudz jāguļ, jādzer šķidrumu, jāēd vitamīniem bagātu ēdienu un nekādā gadījumā nedrīkst turpināt likt uz sevi ierastās slodzes, jo ķermenim ir nepieciešama šādā brīdī atelpa, lai tas tādu vienkāršu lietu kā saaukstēšanos var izārstēt pats. Ja to nedarīsiet, pirmkārt, tas var kļūt par cēloni nopietnākai slimībai, otrkārt – jūs apdraudēsiet savu apkārtējo cilvēku veselību. Vai jums to vajag?

Labāk kādu reizi izlaidiet treniņu, bet vismaz būsiet parūpējies par sevi, lai pēc tam ar jauniem spēkiem strādātu divtik labāk.

Author: Ritvars

Share This Post On

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *